Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Sudan Kabine Bakanı Yaşlı ve Tarım Bakanı El Beşir’i kabul etti

Sudan Kabine Bakanı Hüseyin Osman Elder ve Sudan Tarım Bakanı Ebu Bekir El Beşir’in de yer aldığı heyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen görüşmede, Türkiye’nin Sudan’ın kalkınmasına katkı sağlamak için işbirliğine hazır olduğu belirtildi.

Sudan’da verimli tarım alanlarının tahsisi konusunda görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, iki ülke ortaklığında tarım alanında pilot proje başlatılması kararlaştırıldı.

Görüşmede Sudan’daki maden alanlarının geliştirilmesi, yeni alanların tahsisi ve ticaretin geliştirilmesi üzerinde duruldu ve bu alandaki temel ilkeler üzerinde mutabakata varıldı.

Türkiye’nin Sudan ile enerji, maden arama ve çıkarma, petrol ve doğal gaz bahisleri, hayvancılıkta işbirliği ve endüstriyel tesislerin oluşturulması konularındaki deneyimlerini paylaşabileceğinin belirtildiği görüşmede ele alındı.

Bölgesel konuların da ele alındığı toplantıda konuk heyet, Türkiye’nin tahıl diplomasisine Sudan’ı da dahil etmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu