Haber

Hedef güneş panellerinde dünya ikincisi olmak

ANKARA (İGFA) –Brüksel’de iki günlük temasları kapsamında gazetecilere açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin son 20 yılda yenilenebilir enerjiye büyük yatırım yaptığını vurguladı.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Bakan Kacır, Türkiye’deki toplam kapasitenin yüzde 55’inin yenilenebilir enerji santrallerinden oluştuğunu belirterek, “Enerji Bakanı’nın, bu tarihe kadar her yıl 5 gigawatt ilave etme planı hazırladığını anımsattı. 2035’te özellikle güneş ve rüzgarda, “Bu bağlamda sadece yenilenebilir enerji santrallerinin kurulumuna değil, sanayimizin bu alanlarda güçlenmesine de büyük önem veriyoruz” dedi.

Bakan Kacır, “Güneş paneli üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada dördüncüyüz” diyerek, “Hedef, Türkiye’nin kısa sürede dünyada ikinci olması.”

Bakan Kacır, AB’nin Türkiye dışında güneş paneli üretim alternatifinin bulunmadığını vurgulayarak, rüzgar türbini üreticilerinin yıllık iş hacminin 2 milyar avroya yaklaştığını kaydetti.

haberhalkapinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu